Įžvalgos

Ką reikėtų žinoti prieš projektuojant svajonių namus?

Aistis Stalaučinskas

Projektavimas – atsakingas procesas, kuris dažnai prasideda dar neatėjus pas architektą. Kai kuriuos klausimus būsimiems namų šeimininkams tenka atsakyti iš anksto, tai – lyg namų darbai, kuriuos atlikus projektavimas klostysis sklandžiau.

Nuo ko pradėti?

Svajonių namų vaizdinį neretas susikuria dar prieš sutikdamas architektą, benaršydamas interneto platybėse. Tačiau įvairiausių projektų analogų, vizualizacijų ir nuotraukų gausa gali ir paklaidinti, palikdama daugiau klausimų nei atsakymų. Svarbu suvokti, kad nuotraukos ar vizualizacijos – tai tik paveikslėliai, pristatantys architektūrinius sprendinius, sukurtus konkrečioms situacijoms. Kertinė jūsų namo projekto dalis – planas, kuris lems patalpų išdėstymą, judėjimo, veiklos ir kitus gyvenimo name scenarijus.

Patalpų planavimo ir architektūrinės namo išraiškos kūrimo subtilybėse teks dalyvauti projektavimo metu. Didžiausias lūkestis, kurio iš jūsų prieš projektuojant tikisi architektas – tai namo programa. Į buitinę kalbą išvertus – patalpų sąrašas, kiek, kokių ir kokio dydžio kambarių, vidaus ar lauko erdvių pageidaujate savo namuose. Turint tokį sąrašą architektui bus aiškiau kurti namo planą pagal jūsų lūkesčius.

Vienas ar du aukštai?

Gali būti ir trys!

Akivaizdu, kad vieno aukšto namai jau pakeitė prieš tris dešimtmečius dominavusius gigantiškos statybos įpročius. Toks sprendimas turi daug privalumų. Gyvenimas vyksta viename lygyje – namas saugesnis tiek mažiems vaikams, tiek garbaus amžiaus senoliams, lengvai pritaikytas universalaus dizaino principams. Nereikia laiptų ir turėklų – gana brangaus interjero elemento. Be to, lengvesnės pastato konstrukcijos sudaro sąlygas greitesnei ir pigesnei statybai.

Tačiau vieno aukšto namai turi ir trūkumų. Vienas jų – didelis stogo plotas. Visgi, šį trūkumą nesunkiai galima paversti privalumu – ant stogo įrengiant saulės elektrinę. Įvertinkite savo sklypo plotą ir planuojamo namo dydį. Galbūt verta pagalvoti apie dviejų aukštų namą, siekiant dalį sklypo erdvės palikti krepšinio aikštelei, sodui ar jaukiai pievelei?

Jeigu planuojate didesnį namą, kurio vidaus patalpų plotas 150-200 m2, verta svarstyti dviejų aukštų sprendimą. Du aukštai lengviau padeda atskirti namo zonas. Dažniausiai pirmame aukšte įrengiama svetainė – virtuvė, pirtis, svečių kambarys, o antrame aukšte – šeimos narių miegamieji… Taip laimėsite privatesnę erdvę gyvenimui ir atskirą namo zoną bendravimui su bičiuliais, atvykstančiais į svečius. Aukštesnis namas jus džiugins gražesniais vaizdais pro antro aukšto kambarių langus… Turėsite daugiau erdvės sklype.

Tačiau didelis namas – nemenkas iššūkis. Svarbu suprasti, kad svajonių namo neužtenka suprojektuoti, jį reikės ir pastatyti, pilnai įrengti ir nuolat prižiūrėti. Todėl svajojant svarbu lūkesčius vertinti blaiviai žvelgiant į galimybes.

Ką norėtumėte matyti pro savo langus?

Gera svajoti! Ir jeigu jau turite pageidaujamų patalpų sąrašą, galite mėginti atsakyti į dar vieną svarbų klausimą – kokį vaizdą norėtumėte matyti pro savo kambario langus? Rytinę saulę sutikti ar vakarinę palydėti gerdami kavą virtuvėje? Žvelgti į kelio vingį ar į lauke besiganančias stirnas iš terasos?

Žinoma, profesionalai patars, ypač kalbant apie patalpų išdėstymą ir jų orientavimą pasaulio šalių atžvilgiu. Tačiau jūsų apmąstymai bus naudingi siekiant geriausio sprendimo.

Garažas ar stoginė?

Pastarųjų metų tendencijos rodo, jog atvira stoginė tampa beveik alternatyva garažui. Šis sprendimas patrauklesnis ir ekonomiškai. Stoginėje parkuojamas jūsų automobilis bus laikomas to paties klimato sąlygomis, tai apsaugos jį nuo rūdžių, tačiau šaltą žiemos rytą teks sėsti į vėsų automobilio saloną…

Kai kuriems žmonėms automobilis – lyg namo interjero dalis. Tuomet garažas tampa neišvengiamas. Visgi, įsirengę garažą susidursite su nemenku iššūkiu – laikui bėgant jis gali virsti sandėliuku, daiktų, kuriuos gaila išmesti, kaupykla. Todėl verta gerai pasvarstyti – garažas, ar stoginė? O gal abu?

Nesivaikykite madų – rinkitės praktišką sprendimą, kuris labiausiai tiks jūsų gyvenimo būdui.

Kokį stogą projektuoti?

Senosios statybos tradicijos įskiepyti daugiašlaičiai stogai iki šiol dominuoja tiek miesto, tiek priemiesčių ar sodybų architektūroje. Ir klasika yra nemirtinga.

Visgi, šiuolaikinės statybos galimybės leidžia įgyvendinti kokybiškus modernius sprendinius. Nereikėtų bijoti sutapdintų (plokščių), dvišlaičių ar vienšlaičių stogų. Priimant sprendimus dėl stogo formos ir struktūros svarbu įvertinti saulės elektrinės galimybes, būsimo namo padėtį pasaulio šalių atžvilgiu ir būsimų patalpų struktūrą, lūkesčius vidaus interjero sprendimams.

Tikriausiai, galutinį sprendimą priimti padės pokalbiai su architektu aptariant projektuojamo namo eskizus. Stogas – namo kepurė – pastatą puoš dešimtmečius, todėl sprendimas vertas ilgesnių apmąstymų.

 

Iš kokių medžiagų statyti namą?

Namai pagal konstrukciją skirstomi į mūrinius (dažniausiai naudojami keraminiai arba silikatiniai blokeliai, plytos arba porėtosios keramikos blokeliai) ir karkasinius (skydinius ar modulinius surinktus gamykloje). Lietuvoje populiariausi mūriniai namai. Ilgą laiką jie buvo laikomi patvariausi, ilgaamžiškiausi. Tačiau šiandieninės galimybės ir tobulėjančios technologijos sudaro sąlygas rinkoje vis labiau įsitvirtinti karkasinių namų statyboms.

Tvarumo ir žaliojo kurso banga lemia augantį karkasinių namų populiarumą. O tobulėjanti statybų pramonė kasmet pasiūlo vis geresnius sprendimus A++ energinio efektyvumo klasei pasiekti. Todėl galima teigti, kad karkasas tapo realia alternatyva mūro statybai, be to, yra patrauklus savo kaina ir statybos greičiu…

 

Namo projektavimas – kūrybinis nuotykis, į kurį verta žvelgti žaismingai!